W dniu 12 czerwca br. w Biebrzy, Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Technologiczno – Przyrodniczego (ITP) odbył się pierwszy w Polsce pokaz pracy urządzenia do zakwaszania gnojowicy. Organizatorami pokazu byli ITP oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.
Celem podjętej inicjatywy była promocja stosowania nowych praktyk ograniczania emisji amoniaku pochodzącej z rolnictwa. Przedstawione zostały ogólne informacje o projekcie INTERREG Baltic Slurry Acidification (pokaz odbył się w ramach realizacji projektu) w którym ze strony polskiej udział biorą właśnie Instytut Technologiczno - Przyrodniczy oraz CDR w Brwinowie Oddział w Radomiu. Uczestnikami spotkania byli naukowcy, rolnicy i doradcy. Ta ostatnia grupa reprezentowana była najliczniej przez doradców z woj. mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel firmy prezentującej urządzenie, Pan Brian Christiansen.
Po prezentacji trzech podstawowych technik zakwaszania gnojowicy (w budynku, na polu oraz w zbiorniku) i przedstawieniu korzyści wynikających z zakwaszania gnojowicy, w tym w odniesieniu do dyrektywy związanej z krajowymi pułapami emisji, odbył się pokaz mobilnego urządzenia typu ØRUM (technika „w zbiorniku”).
Bardziej szczegółowe informacje dotyczące zakwaszania gnojowicy, a także prezentowanego urządzenia można uzyskać w ITP oraz CDR Oddział w Radomiu.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/