MASZYNY ROLNICZE

Maszyny rolnicze z Cynkometu

 

 
Cynkomet sp. z o.o. z Czarnej Białostockiej to jeden z najstarszych producentów maszyn rolniczych w Polsce. Firma specjalizuje się w produkcji rozrzutników obornika, przyczep oraz skrzyń zawieszanych.
 
Oferta przyczep Cynkomet obejmuje przyczepy jednoosiowe o ładowności 3,5 tony; przyczepy rolnicze dwuosiowe z wywrotem trójstronnym o ładowności od 4 do 14 ton; przyczepy skorupowe typu tandem o ładowności 14 ton, przyczepy do przewozu zwierząt jednoosiowe oraz typu tandem; jak również przyczepy do przewozu balotów ładowności od 3,5 do 14 ton - zarówno jednoosiowe, dwuosiowe oraz typu tandem.
Nowości w ofercie przyczep 
Obecnie Cynkomet wprowadza do swojej oferty dwie nowe przyczepy. Urządzenia uzyskały już homologację i są dopuszczone do ruchu drogowego.
 
Jedną z nich jest skorupowa przyczepa T-17/4.
- To odświeżona i udoskonalona wersja przyczepy produkowanej jeszcze w latach 90 przez naszego poprzednika - Fabrykę Maszyn Rolniczych Biafamar w Czarnej Białostockiej, która była pierwowzorem dla większości pierwszych tego typu przyczep produkowanych w Polsce – mówi Mariusz Dąbrowski, prezes Cynkometu.
 
Jest to jednocześnie pierwsza z serii przyczep typu tandem, które Cynkomet planuje wprowadzić do oferty do końca 2018. Oprócz ramy dolnej i kilku mniejszych elementów zabezpieczonych przed korozją przy pomocy technologii ocynku ogniowego, przyczepa wyposażona jest również w markowe podzespoły - osie, pneumatykę i hydraulikę oraz ogumienie. Skrzynia ładunkowa z wywrotem do tyłu ma pojemność 18,8 m3.
 
 - Przyczepy typu  tandem ze sztywnym zaczepem stają się coraz bardziej popularne ze względu na dużo łatwiejsze manewrowanie i lepsze dociążenie kół ciągnika, co w efekcie zwiększa jego uciąg – mówi Łukasz Chełmiński, dyrektor ds. eksportu maszyn rolniczych Cynkometu. - Główną i charakterystyczną zaletą przyczep skorupowych jest ich szczelność, co pozwala je z powodzeniem zastosować zarówno do materiałów sypkich, jak i np. do zbioru roślin okopowych. Mniejsza ilość zastosowanych elementów konstrukcyjnych wpływa również na większą bezawaryjność tego typu przyczep.
 
Druga nowość to przyczepa dwuosiowa z wywrotem trójstronnym T-104/7 (http://cynkomet.pl/index.php/2014-07-16-21-46-25/przyczepy-rolnicze/t-104-7-12t) o ładowności 12 ton - hybryda dwóch innych przyczep Cynkometu - 14-tonowej i 9-tonowej. Przyczepy dwuosiowe - pomimo utrudnionego manewrowania i cofania, to nadal przyczepy najczęściej używane w polskich gospodarstwach. Są one często przystosowane do łączenia w zestawy i nie wymagają ciągnika o dużej mocy, a dodatkowo zazwyczaj posiadają ogromną zaletę w postaci trójstronnego wywrotu. Skrzynia wyposażona w burty pozwala również na prosty ich demontaż w dowolnej konfiguracji i zastosowanie przyczepy np. do przewozu balotów.
 
Dodatkowo- wykorzystanie zawieszenia rodem z przyczepy o ładowności 14 ton gwarantuje wytrzymałości konstrukcji. Ciekawostką jest na pewno bardzo solidny dyszel typu „Y” z podwójną płytą wzmacniającą oraz wymiennym okiem zaczepu, który został przebadany i homologowany z przeznaczeniem do przyczep o ładowności nawet 18 ton.
 
Obecnie cała gama przyczep Cynkometu jest w trakcie modernizacji, polegającej na zastosowaniu coraz lepszych podzespołów oraz zwiększeniu ilości elementów ocynkowanych ogniowo, dzięki czemu producent może zaproponować 5-letnią gwarancję na elementy ocynkowane, co jest głównym wyróżnikiem marki na rynku polskim oraz zagranicznym.
 
Rozrzutniki Cynkomet
Na gamę obecnie produkowanych maszyn składają się też rozrzutniki obornika jednoosiowe oraz typu tandem, zarówno ze skrzyniami burtowymi, jak i skorupowymi o ładowności od 3,5 do 12 ton, rozrzutniki sadownicze czy skrzynie zawieszane z trójstronnym wywrotem. W najbliższej przyszłości planowane jest też rozszerzenie palety proponowanych maszyn o przyczepy burtowe typu tandem i nowe, innowacyjne typy rozrzutników obornika. Rozrzutniki marki Cynkomet wyróżnia przede wszystkim niemal stu procentowe zabezpieczenie antykorozyjne (inaczej niż w przyczepach, ocynkowana jest również rama podłogi i płat podłogi, który dodatkowo jest wymienny bez konieczności cięcia i spawania) oraz zastosowanie ciekawych rozwiązań takich jak obrotowe dyszle z wymienną końcówką czy kompensatory naciągu łańcucha. Najnowsze maszyny są również wyposażone w szereg rozwiązań do rozsiewania wapna (przystawki, talerze rozrzucające, lady, zasuwy hydrauliczne oraz deflektory).
 
Najstarszy producent
Tradycja produkcji maszyn rolniczych w Czarnej Białostockiej sięga roku 1956. Fabryka pod nazwą Wytwórnia Wyrobów precyzyjnych rozpoczęła produkcję pierwszego jednoosiowego rozrzutnika obornika RT-1. W latach 1967-1976 następuje kolejny etap rozwoju fabryki, a przy tym całego miasta Czarna Białostocka. W roku 1973 przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Fabryka Maszyn Rolniczych Czarna Białostocka „Agromet” specjalizującą się w produkcji całej gamy rozrzutników obornika, przyczep rolniczych własnej konstrukcji oraz innych maszyn rolniczych. 22 maja 2003 roku założona została firma Cynkomet Sp. z o. o. (http://cynkomet.pl/). Od początku istnienia spółka kontynuuje produkcję maszyn rolniczych. W 2004 roku nastąpił kolejny etap rozwoju firmy- uruchomiono cynkownię ogniową, jedną z najnowocześniejszych i największych w Polsce. Została ona stworzona w oparciu o najnowsze zachodnioeuropejskie rozwiązania techniczne i  technologiczne. Ciągłe inwestycje i rozwój przedsiębiorstwa zaowocował otwarciem kolejnej cynkowni ogniowej w 2008 roku w Wyszkowie. W 2016 roku została uruchomiona w Wyszkowie w pełni zautomatyzowana cynkownia ogniowa do drobnych elementów.
 
Technologia cynkowania 
Cynkowanie (http://cynkomet.pl/index.php/2014-07-16-21-46-02/technologia-cynkowania) jest najtrwalszą metodą zabezpieczenia powierzchni konstrukcji stalowych przed korozją atmosferyczną. Elementy przeznaczone do cynkowania zanurzane są w kąpieli cynkowej w temperaturze około 450 stopni Celsjusza. Wynikiem takiej kąpieli jest utworzenie trwałej warstwy cynku zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz wyrobu. Wyrób cynkowany ogniowo ma bardzo dobre właściwości antykorozyjne. Trwałość powłoki cynkowej jest uzależniona od agresywności środowiska, w którym jest eksploatowana konstrukcja. Okres trwałości powłoki cynkowej w niektórych przypadkach szacowany jest na 20-50 lat. Cynkowanie ogniowe pozwala na równomierne i dokładne pokrywanie powłoką cynkową konstrukcji o skomplikowanym kształcie, w tym również powierzchni wewnętrznych, zapewniając trwałość ochrony o wysokiej jakości.
 
Inwestycje w rozwój
Obecnie Cynkomet zatrudnia około 250 pracowników w Czarnej Białostockiej oraz w oddziale w Wyszkowie. Na przestrzeni trzech ostatnich lat firma pozyskała rzeszę odbiorców i  sympatyków marki w Polsce i za granicą - zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Stały i wysoki wzrost liczby produkowanych i sprzedawanych maszyn pozwala na prężny rozwój działalności oraz doskonalenie jakości produktów oraz usług. Najnowszą inwestycją Cynkometu jest Centrum Badawczo Rozwojowe Technologii Rolniczych w Czarnej Białostockiej, w którym opracowywane będą innowacyjne produkty. Otwarcie obiektu planowane jest na drugą połowę 2018 roku.
 

 

© Copyright Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl - dobre-maszyny-rolnicze.pl. | All Rights Reserved.
Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl nie odpowiada za informacje zamieszczone w serwisie.
Zamieszczone na stronach serwisu informacje o towarach i usługach nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 w związku z art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego.