MASZYNY ROLNICZE

Weekend pod znakiem Mistrzostw Polski Drwali

Już w najbliższy weekend 11-12 sierpnia niewielki Koszęcin na Górnym Śląsku stanie się stolicą Polskich drwali. Dzień po dniu odbędą się Mistrzostwa Polski w dwóch odmianach sportów związanych z cięciem i rąbaniem drewna. Pierwszego dnia zmierzą się ze sobą strażacy ochotnicy startujący w sportowej odmianie zawodów w cięciu i rąbaniu drewna na czas, w ramach Mistrzostw Polski Stihl TIMBERSPORTS®, a dzień później do rywalizacji przystąpią drwale zmagający się w tradycyjnych konkurencjach związanych z pracą w lesie w ramach Mistrzostw Polski Drwali.


Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników Stihl TIMBERSPORTS®

Z jednej strony – gotowość do podjęcia nadludzkiego wysiłku i umiejętność działania pod presją czasu. Z drugiej zaś – potrzeba zachowania chirurgicznej precyzji oraz wewnętrznego spokoju. To cechy, którymi muszą wykazać się najlepsi zawodnicy w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. W sobotę 11 sierpnia na zawodach w Koszęcinie pojawią się reprezentanci Polski szczycący się tytułem aktualnych wicemistrzów świata, którzy odnieśli wielki sukces w zeszłorocznych Mistrzostwach Świata Stihl TIMBERSPORTS® rozgrywanych w norweskim Lillehammer. Nie dziwi więc ani olbrzymie zainteresowanie ich nadchodzącym występem, ani wysokie oczekiwania co do formy którą zaprezentują. A ta ekstremalna dyscyplina sportowa wymaga wyjątkowej krzepy. W ruch pójdą ostre jak brzytwa i ważące od 2,5 do 3 kilogramów siekiery, dwumetrowe piły ręczne uzbrojone w 10-centymetrowe zęby, pilarki STIHL Stock Saw i Hot Saw posiadające odpowiednio moc 7,3 i aż 80 KM. Ten profesjonalny sprzęt, używany przez prawdziwych wirtuozów ścinania i rąbania drewna, wykorzystany zostanie w sześciu widowiskowych konkurencjach:

STIHL Stock Saw
W tej rywalizacji wszyscy zawodnicy pracują takimi samymi pilarkami łańcuchowymi. Po rozgrzaniu silników, pilarki zostają odłożone, a obydwie ręce zawodnika spoczywają na kłodzie drewna. Na dany sygnał, zawodnik odcina od kłody o średnicy 40 cm dwa równoległe krążki drewna. Pierwsze cięcie odbywa się z góry na dół, drugie z dołu do góry. Zawodnik nie może podczas cięcia przekroczyć określonej grubości krążka.

Standing Block Chop
Zawodnik przerąbuje siekierą pionowo stojącą kłodę drewna. Kłoda drewna topolowego ma średnicę 30 cm, a zadaniem zawodnika jest jej przerąbanie w jak najkrótszym czasie.

Single Buck
Zawodnik odcina od kłody (o średnicy 46 cm) jeden krążek drewna przy pomocy olbrzymiej piły ręcznej.

Springboard
Ta nadzwyczaj widowiskowa konkurencja rozpoczyna się wyrąbaniem siekierą dwóch „kieszeni” w umieszczonej pionowo kłodzie. Następnie zawodnik wspina się na kłodę, umieszczając deskę w przygotowanej „kieszeni” i odrąbuje wierzchołek kłody (średnica 27 cm) uderzając w niego z dwóch stron.

Underhand Chop
Zawodnik stoi w rozkroku na leżącej kłodzie drewna o średnicy 32 cm i stara się w jak najkrótszym czasie przerąbać ją uderzeniami siekiery

Hot Saw
Pilarki używane w tej dyscyplinie zadziwiają nie tylko swą wielkością i mocą (27 kg, 80 KM), ale również szczególnym dźwiękiem przypominającym odgłosy znane z Formuły 1. Zadaniem zawodnika jest odcięcie w możliwie najkrótszym czasie trzech krążków o określonej grubości z leżącej poziomo kłody o średnicy 46 cm.


Niech nikogo, kto w sobotę pojawi się na terenie kompleksu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie, nie zdziwi że wśród wiórów, warkotu silników i spadających na ziemię kłód drewna, zawodnicy ani na chwilę nie stracą olbrzymiej pewności siebie. Są oni bowiem profesjonalistami, na co dzień pracującymi w oddziałach Ochotniczej Straży Pożarnej, od lat będącej współorganizatorem kolejnych imprez w ramach Stihl TIMBERSPORTS®. A zachowanie zimnej krwi w Koszęcinie na pewno się przyda – ponieważ stawką jest reprezentowanie Polski w nadchodzących Mistrzostwach Świata, na których nasi rodacy będą bronić srebra i walczyć o jak najlepszy rezultat.


Mistrzostwa Polski Drwali 2018

W niedzielę miejsce strażaków zajmą drwale – tym razem zawodowi, dla których ciężka praca w lesie to chleb powszedni. W ich zmaganiach bardziej od siły fizycznej liczy się precyzja, technika oraz znajomość każdego, najdrobniejszego nawet elementu sprzętu będącego narzędziem ich codziennej pracy. Rywalizować będą w następujących konkurencjach:

Ścinka i obalanie drzew na cel
W tej niezwykle widowiskowej konkurencji oceniana jest precyzja obalania drzewa, tak, aby padło ono dokładnie w wyznaczonym punkcie.

Wymiana piły łańcuchowej (łańcucha tnącego)
Zmiana prowadnicy i łańcucha tnącego, przy czym dwie kolejne konkurencje (przerzynka kombinowana i przerzynka na dokładność) muszą być przeprowadzone bez „majstrowania” przy pilarce. Rekord świata w tej konkurencji to 8 sekund!

Przerzynka kłód na dokładność
Zawodnik musi odciąć krążki z dwóch leżących na ziemi kłód bez uszkodzenia zamaskowanej trocinami deski znajdującej się pod kłodą.

Przerzynka złożona (kombinowana)
Precyzyjne odcięcie krążków drewna z dwóch ukośnie ułożonych na stojakach kłód.

Okrzesywanie z „gałęzi”
Do umieszczonej na stojakach poziomej kłody nabijanych jest 30 okrągłych palików imitujących gałęzie, które zawodnik musi jak najszybciej odciąć bez uszkodzenia kłody.

 

W zeszłorocznych Mistrzostwach wzięło udział aż 28 profesjonalnych drwali, a zacięta rywalizacja między czołowymi zawodnikami trwała do ostatniej chwili. – Mimo, że wszyscy zawodnicy są wybitnymi fachowcami, każde mistrzostwa uczą nas pokory i mobilizują do doskonalenia swoich umiejętności – przyznaje Tomasz Bilski, bieszczadzki drwal z dziesięcioletnim stażem, członek Teamu STIHL. – W przeciągu kilkunastu sekund musimy wykonywać skomplikowane zadania z chirurgiczną wręcz precyzją. Wielu, i słusznie, uznaje to nie tylko za sport, ale również za prawdziwą sztukę – dodaje.

11 i 12 sierpnia spotkajmy się w Koszęcinie na terenie zespołu parkowo-pałacowego Zespołu „ŚLĄSK by podziwiać zmagania najtwardszych sportowców w kraju w ramach Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników Stihl TIMBERSPORTS® oraz Mistrzostw Polski Drwali 2018. Wstęp na mistrzostwa jest bezpłatny.

 

Biuro prasowe:
Jarosław Zakrzewski
tel.: 22 858 74 58 wew. 68
e-mail: j.zakrzewski@partnersi.com.pl


STIHL® jest zarejestrowaną marką ANDREAS STIHL AG & Co. KG.
Dalsze informacje znajdą Państwo na stronie: www.stihl.pl.

 

 

© Copyright Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl - dobre-maszyny-rolnicze.pl. | All Rights Reserved.
Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl nie odpowiada za informacje zamieszczone w serwisie.
Zamieszczone na stronach serwisu informacje o towarach i usługach nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 w związku z art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego.