MASZYNY ROLNICZE

Usługi cyfrowe wspomagające transfer wiedzy i wdrażanie nowych technologii w rolnictwie





W dniach 21-23 sierpnia 2023 r. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu zorganizowało wyjazd studyjny  nt. Usługi cyfrowe wspomagające transfer wiedzy i wdrażanie nowych technologii w rolnictwie. Szkolenie odbyło się w Hotelu w Olsztynie oraz w gospodarstwie rolnym FORTUNE w miejscowości Cieszymowo. Wyjazd został zrealizowany w ramach operacji Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich - SIR.
W szkoleniu udział wzięło łącznie 30 uczestników - rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich, doradcy rolniczy, uczniowie szkół rolniczych, Studenci Pracownicy Instytutów oraz Uczelni Rolniczych a także osoby zainteresowane tematem. Szkolenie zostało przeprowadzone przez firmę 365FarmNet Polska, która jest jednym z liderów na rynku cyfrowych usług w rolnictwie.

Nie zabrakło również partnerów wydarzenia:

  • Horsch
  • Agrimasz & Class
  • Timac Agro Polska
  • Agrocom Polska Jerzy Koronczok
  • AgroVena

Pierwszy dzień szkolenia odbył się w hotelu w Olsztynie. Na początku odbyła się część teoretyczna, a następnie część warsztatowa z wykorzystaniem laboratorium komputerowego 365Farmnet. Uczestnicy dowiedzieli się o istocie rolnictwa precyzyjnego, a także o korzyściach jego stosowania. Celem szkolenia było podniesienie poziomu wiedzy oraz zwiększenia dostępności w zakresie świadczenia usług cyfrowych stosowanych w rolnictwie, warunkujących wzrost dochodu rolniczego oraz wymianę wiedzy i doświadczeń w tym zakresie pomiędzy uczestnikami operacji. Nowoczesne usługi i technologie informatyczne coraz częściej znajdują zastosowanie w działalności rolniczej, przynosząc wymierne efekty dla użytkujących je rolników. Popularyzacja nowoczesnych rozwiązań cyfrowych przyczyni się do wzrostu rentowności gospodarstw oraz poprawy konkurencyjności sektora rolnego.

Drugi dzień wyjazdu studyjnego odbył się w gospodarstwie rolnym FORTUNE. w miejscowości Cieszymowo. Na samym początku właściciel gospodarstwa – Pan Maciej Baurycza przedstawił historię gospodarstwa i opowiedział o poszczególnych składowych, jakie znajdują się w jego gospodarstwie m.in. park maszynowy czy środki do produkcji oraz koszty. Uczestnicy mogli zobaczyć ogromne zasoby gospodarstwa oraz zwiedzić 3 nowoczesne obory.

Następnie uczestnicy zostali podzieleni na 5 grup. Specjaliści z firmy 365FARMNET przygotowali 5 stanowisk, do których po kolei przychodziły poszczególne grupy wg ustalonego harmonogramu.

Stanowisko I. Odkrywka glebowa - ocena profilu glebowego i systemu korzeniowego. Innowacyjne technologie w nawożeniu.

Opiekę nad stanowiskiem trzymali specjaliści z firmy Timac Agro Polska

Podczas spotkania w ramach cyklu wyjazdu studyjnego odwiedzający mogli wraz ze specjalistą firmy, Piotrem Kotowskim, dokonać analizy profilu glebowego. Gleba kryje w sobie wiele tajemnic, a ich zgłębienie pozwala na dostosowanie agrotechniki do jej potrzeb, tak by roślinom zapewnić optymalne środowisko do wzrostu i rozwoju.

Stanowisko II. Precyzyjny pobór prób glebowych. Badanie i analiza gleby.

Opiekę nad stanowiskiem trzymali specjaliści z firmy 365FarmNET oraz AgroVena

Analiza gleby pozwala na dobór odpowiedniego nawożenia. Badanie pozwala na określenie, które składniki mineralne są potrzebne do prawidłowego wzrostu upraw a brakuje ich w glebie.

Uczestnicy szkolenia mogli sami za pomocą laski Egnera pobrać próby glebowe. Poznali również inne możliwości poboru gleby za pomocą laski Edelmana, spiralnej, żłobakowej lub szpadli. Jest kilka metod pobierania do wyboru, natomiast najważniejsze jest to aby pobór był staranny, ponieważ od tego zależy czy dokładność wyników wpłynie na ustalenie odpowiedniego nawożenia.

Stanowisko III. Innowacyjne rozwiązania w maszynach.

Opiekę nad stanowiskiem trzymali specjaliści z firmy Horsch

Uczestnicy obejrzeli pokaz opryskiwacza samojezdnego. Mogli zobaczyć jak opryskiwacz zapewnia precyzyjną ochronę i wysoką elastyczność pracy. Gwarantuje też najwyższy komfort jazdy oraz zdalną obsługę dzięki wprowadzeniu rozwiązań telemetrycznych.

Stanowisko IV. Praktyczne zastosowanie dronów w rolnictwie. Skanowanie elektromagnetyczne gleby.

Opiekę nad stanowiskiem trzymali specjaliści z firmy Agrocom Polska

Uczestnicy mogli zobaczyć, w jaki sposób wygląda wykorzystanie dronów w rolnictwie oraz jak przebiega skanowanie elektromagnetyczne gleby przy użyciu naziemnych sensorów badających zmienność glebową. Dla celów rolniczych zastosowanie mają głównie drony posiadające specyficzne wyposażenie dotyczące kamer multispektralnych zainstalowanych na pokładzie drona. Najczęściej są to kamery obrazujące obserwowane rośliny i glebę w świetle pasma widzialnego. Pozyskane, bardzo precyzyjne mapy (wielkość tzw. piksela waha się w przedziale 0,7 – 9 cm) można wykorzystać do precyzyjnych zabiegów ochrony roślin, nawożenia, identyfikacji: zagrożeń patogenów występujących w badanej uprawie, różnic odmianowych, różnic w zastosowanych technologiach, wpływie działań człowieka.

Stanowisko V. Systemy prowadzenia GPS – Nawigacja Rolnicza Monitoring Floty maszyn, automatyczna dokumentacja

Opiekę nad stanowiskiem trzymali specjaliści z firmy Agrimasz & CLASS % 365FarmNET

Stacja, która cieszyła się największy zainteresowaniem, ze względu na możliwość kierowania ciągnikiem. Uczestnicy mogli wcielić się w rolę operatora maszyny rolniczej i poczuć się jak prawdziwy rolnik. Poznali system jazdy równoległe.

Uczestnicy poznali również, jak wygląda automatyczna dokumentacja na portalu 365FarmNet czy w aplikacji 365Crop. Można było zobaczyć w czasie rzeczywistym ślady przejazdu maszyny rolniczej. Specjaliści z firmy 365FARMNET pokazali również, że śledzić pojazdy można również za pomocą smartfona, ale także przy użyciu active boxów, które można zainstalować nawet na starsze maszyny.

Szkolenie zakończyło się wspólnym zdjęciem oraz wręczeniem zaświadczeń. Dla uczestników przygotowane zostały również materiały promocyjne, w tym pendrive, na którym otrzymali broszurę dotyczącą usług cyfrowych w rolnictwie oraz materiały szkoleniowe.

Uczestnicy byli bardzo aktywni i wykazali duże zainteresowanie tematem rolnictwa precyzyjnego. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne szkolenia organizowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Poznaniu. Firmie 365FARMNET oraz partnerom bardzo dziękujemy za przeprowadzenie szkolenia i liczymy na dalszą współpracę w przyszłości.

 

 

© Copyright Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl - dobre-maszyny-rolnicze.pl. | All Rights Reserved.
Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl nie odpowiada za informacje zamieszczone w serwisie.
Zamieszczone na stronach serwisu informacje o towarach i usługach nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 w związku z art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego.