MASZYNY ROLNICZE

ROLNIKU, TY TEŻ MOŻESZ ZMNIEJSZYĆ EMISJĘ CO2!

Emisje CO2 są głównym czynnikiem przyczyniającym się do globalnego ocieplenia. Wpływają na nie warunki klimatyczne, wzrost gospodarczy, liczba ludności, transport i działalność przemysłowa. Obecnie na emisję dwutlenku węgla do atmosfery wpływa również rolnictwo poprzez intensywne uprawianie pól tradycyjnymi metodami, które uwalniają CO2. Jak temu zapobiec?


Jeszcze niedawno cały świat żył informacjami o pożarach lasów w Amazonii. Ich skutki mogą stać się nieodwracalne i dotkną nie tylko mieszkańców Brazylii, ale i pozostałych krajów. Jak wiadomo, rośliny, rosnąc, pochłaniają dwutlenek węgla i wbudowują go w siebie. Podczas ich spalania i rozkładania się ściętego drewna zmagazynowany w nich węgiel trafia znowu w większości do atmosfery. Dotychczasowe pożary lasów deszczowych doprowadziły do wyraźnego wzrostu emisji tlenku węgla i dwutlenku węgla. Jednak nie tylko wypalanie czy ścinanie lasów powoduje większą emisję CO2 – również zwykła uprawa roli, w szczególności poprzez intensywne uprawianie pól tradycyjnymi metodami. Istnieją jednak technologie, które pomagają zredukować wydzielanie owej substancji do atmosfery.


– Wielokrotne przejazdy maszynami do tradycyjnej uprawy roli powodują degradację struktury gleby. Dlatego o wiele pożyteczniejsze dla ekosystemu jest stosowanie uprawy pasowej za pomocą technologii Mzuri Pro-Til , która ma zrównoważony wpływ na środowisko. Rezygnacja z odwracania gleby, tzw. orki i jej intensywnego spulchniania, a także mniejsze zużycie paliwa redukują emisję CO2 oraz N2O. Ściernisko i duża ilość resztek roślinnych na powierzchni gleby chronią ją przed nadmiernym parowaniem wody, utratą struktury, zaskorupieniem, erozją wodną i wietrzną czy zmywem powierzchniowym oraz korzystnie wpływają na aktywność biologiczną organizmów glebowych – mówi Marek Różniak, prezes firmy Mzuri.


Zastosowanie uprawy pasowej dodatkowo tworzy idealne warunki do szybkich i wyrównanych wschodów roślin, pozwalając im wykazać swój pełny potencjał biologiczny. Umieszczenie nawozów w uprawionych pasach gleby, w bezpośrednim sąsiedztwie korzeni, zapewnia roślinom łatwy i stały dostęp do składników pokarmowych. Elementy te oraz korzystne warunki powietrzno-wodne w całym okresie wegetacji pozwalają uzyskiwać wysokie plony roślin o bardzo dobrej jakości.


– Pamiętajmy, że to właśnie ziemia stanowi wielopokoleniowy kapitał każdego gospodarstwa. Dzięki zastosowaniu uprawy pasowej możemy lepiej ochronić glebę przed erozją, ustabilizować jej strukturę, spulchnić glebę tylko w strefie wzrostu roślin, co zapewni warunki do prawidłowego rozwoju korzenia, ale również zmniejszy zużycie paliwa i oszczędzi nasz czas – dodaje Różniak.


W obecnych czasach kryzysu klimatycznego należy robić wszystko, by obniżać emisję CO2 do atmosfery we wszystkich sektorach gospodarczych. Droga do celu nie będzie łatwa, jednak jeśli wprowadzimy w życie pewne zmiany, z pewnością w przyszłości każdy na nich skorzysta i uda się uratować ziemię przed katastrofą.
Kontakt dla mediów:



Mzuri-Agro – to marka działająca w obszarze dystrybucji nowych maszyn, części zamiennych i serwisu. Technologia i maszyny, które wprowadza na rynek Mzuri-Agro, to najnowocześniejsze osiągnięcia inżynierii. System uprawy pasowej w technologii Mzuri Pro-Til zapewnia optymalne środowisko dla równomiernego wzrostu roślin i ich wysokich plonów. Mzuri Pro-Til jest niedościgniony w zakresie spulchniania i optymalnego zagęszczania pasa gleby oraz precyzji i dokładności wysiewu w nim nasion.

 

© Copyright Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl - dobre-maszyny-rolnicze.pl. | All Rights Reserved.
Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl nie odpowiada za informacje zamieszczone w serwisie.
Zamieszczone na stronach serwisu informacje o towarach i usługach nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 w związku z art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego.