Tak krótko można scharakteryzować ładowacze czołowe produkowane przez Zakład Metalowy AGROMASZ z Mrągowa
Podczas XX Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych nadał uprawnienia do stosowania znaku promocji „Wyrób na medal” grupie ładowaczy czołowych Ł-104, Ł-106 i Ł-106A. Potwierdził tym samym ich wysoką jakość, uniwersalność i niezawodność działania. Z kolei europoseł dr Czesław Siekierski przyznał Zakładowi Metalowemu AGROMASZ w Mrągowie nagrodę w kategorii przedsiębiorczość.
Firma AGROMASZ i jej wyroby były już wielokrotnie nagradzane. Wymieńmy tylko niektóre z wyróżnień:
- Ładowacz czołowy Ł-106 - statuetka Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wyróżnienie w konkursie Hit Targowy przyznane w 2011 roku podczas XII Mazowieckich Dni Rolnictwa w Poświętnem za wyrób zaawansowany technicznie, przyjazny dla obsługującego, produkowany w Polsce, Złoty Medal XVII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH 2011, Jakość Roku 2012 w kategorii produkt.
- Ładowacz czołowy Ł-104 - nagroda Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w konkursie Hit Targowy 2012 podczas XIII Mazowieckich Dni Rolnictwa w Poświętnem, wyróżnienie podczas XIX Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech 2013 w Kielcach za jakość wykonania i uniwersalność stosowania.
- Ładowacz czołowy Ł-106A - tytuł Maszyna Rolnicza Roku 2012 przyznany podczas XIX Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH 2012 w Kielcach, Jakość Roku 2013 w kategorii produkt.
- Ładowacz czołowy Ł-107 - tytuł Hit Targowy 2013 podczas XIV Mazowieckich Dni Rolnictwa w Poświętnem.
Produkowane w firmie ładowacze czołowe charakteryzują się wysokimi walorami użytkowymi. Posiadają nowoczesne rozwiązania techniczne, m.in. akumulatory hydrauliczne tłumiące drgania, system samopoziomowania elementów roboczych, sterowanie poprzez elektrohydrauliczne zespoły sterujące, a także szybkosprzęg do przewodów hydraulicznych umożliwiający szybkie odłączenie maszyny od ciągnika. Dodatkowym walorem ładowaczy czołowych jest możliwość włączenia ich instalacji w układ hydrauliczny ciągnika, dzięki czemu uzyskujemy wolne wejścia hydrauliczne z tyłu ciągnika.
W szerokiej gamie produkowanych obecnie ładowaczy czołowych o udźwigu od 600 do 1650 kg i wysokości podnoszenia od 2.5 do 4 m znajdują się ładowacze: Ł-103, Ł-104, Ł-104A, Ł-106, Ł-106A, Ł-107 oraz Ł-108.
Strategia firmy oparta na satysfakcji klienta z oferowanych wyrobów zarówno pod względem jakości jak i dostosowania oferty do zapotrzebowania rynku przyczyniła się do wprowadzenia w ostatnim czasie nowych modeli ładowaczy - ładowacza czołowego Ł - 104A (T202/5) o udźwigu 1000 kg i wysokości podnoszenia 3.60 m przeznaczonego do współpracy z ciągnikami o średniej mocy oraz ładowacza czołowego Ł – 103 (T202/6) o udźwigu 600 kg i wysokości podnoszenia 2.50 m przeznaczonego do współpracy z ciągnikami o małej mocy.
Dbając o wysoką jakość swoich produktów Zakład Metalowy AGROMASZ kładzie duży nacisk na poziom kwalifikacji załogi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów w 2007 roku zakład wprowadził System Zarządzania Jakością. Posiadane obecnie Certyfikaty EN ISO 9001:2008 oraz europejska norma spawalnicza EN ISO 3834-2:2007 zostały wydane na okres od 2014-02-13 z ważnością do 2017-02-12. Potwierdzają one wypełnianie przez firmę zobowiązań z zakresu systemu zarządzania jakością oraz jakości spawania materiałów metalowych. Bogata oferta w zakresie produkowanych ładowaczy czołowych wraz z osprzętem sprawiła, że Zakład Metalowy AGROMASZ z Mrągowa zyskał liczącą się i stabilną pozycję na rynku producentów maszyn rolniczych, a co ważne przybywa produktów tej firmy w gospodarstwach rolników, którzy wysoko oceniają walory ładowaczy czołowych.
Jakie były początki działalności Zakładu Metalowego AGROMASZ w Mrągowie? Z informacji założyciela i właściciela Janusza Gruszczewskiego wynika, że zaczęło się w 1992 r. Pierwotnie firma w wynajmowanych pomieszczeniach świadczyła usługi w zakresie napraw sprzętu rolniczego oraz produkcji drobnych elementów. Z czasem rozszerzono profil działalności o produkcję eksportową urządzeń do przeróbki i zagospodarowania gnojownicy dla duńskiej firmy KIMADAN. W 2000 r. firma uruchomiła produkcję ładowaczy czołowych do ciągników rolniczych, służących do za- i wyładunku płodów rolnych. Firma rozwija się dynamiczne, zatrudnia ponad 60 osób, z optymizmem patrzy w przyszłość.
Nowa wieś europejska 119/2014