MASZYNY ROLNICZE

Jak wybrać wąż ogrodowy? 4 wskazówki

20210922120150_210902_ta_jakwybracwazogrodowyxwskazowek_

Wąż ogrodowy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia działkowiczów i właścicieli przydomowych ogródków. Dzięki niemu regularna pielęgnacja trawnika i roślinności wokół domu jest łatwa i przyjemna. Dodatkowo, wąż może być niezwykle pomocny w pracach porządkowych wokół domu, np. podczas zmywania kostki brukowej. Wąż ogrodowy wymienia się zwykle co kilka sezonów, dopiero kiedy pęknie albo zostanie uszkodzony w inny sposób. Jeśli chcesz maksymalnie wydłużyć czas użytkowania tego sprzętu, wystarczy że będziesz przestrzegać tych czterech wskazówek.

Wąż ogrodowy – ilość warstw, optymalna długość
Zastanawiasz się jaki wąż ogrodowy kupić? Zmierz długość swojej działki lub ogrodu. Przyjmuje się, że optymalna długość węża zawiera się w odległości od kranu do najbardziej oddalonego punktu terenu, który musi być podlewany. Jeśli na twojej działce rosną drzewa lub krzewy ozdobne, do wymierzonej długości dodaj zapobiegliwie 2-3 metry – w razie gdyby podczas podlewania trzeba było omijać przeszkody terenu. Alternatywą jest zakup elastycznego, rozciągliwego węża. Podłączony do kranu samoczynnie się rozciąga, aż do 30 metrów.
Istnieje ryzyko, że źle wymierzony wąż może się zaginać, co powoduje zastoje w dostawie wody, a w rezultacie może skutkować przerwaniem powłoki węża i przeciekaniem. To zagrożenie można choć częściowo zminimalizować, kupując wąż ogrodowy,który składa się z 3-5 warstw tworzywa sztucznego (zamiast standardowych 1-2 warstw, w które wyposażone są popularne modele). Można także zaopatrzyć się w elastyczny i trwały wąż ze sztucznego kauczuku. Większość nowoczesnych węży (na przykład takich: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/ogrod/nawadnianie-ogrodu,397006,s), spełnia wszystkie wysokie normy: są odporne na niskie temperatury, a ich skład pozbawiony jest substancji szkodliwych dla człowieka, np. ołowiu. .

Wąż ogrodowy – średnica
Średnica węża jest ściśle związana z jego długością – im dłuższy, tym większego ciśnienia potrzebuje, żeby mógł podlać trawnik i rabaty oddalone nawet w najbardziej oddalonym miejscu. Wybieraj długie węże o średnicy:

• 3/4 cala
• 1 cal
• 5/4 cala
Węże do niewielkich ogrodów mogą mieć średnicę:
• ½ cala
• ¾ calaWąż ogrodowy – odporność na ciśnienie
Kupując wąż ogrodowy należy zapoznać się z informacją od producenta, dotyczącą dopuszczalnego ciśnienia wody, którego nie należy przekraczać, żeby nie zniszczyć sprzętu. Standardowy przedział ciśnienia roboczego dla węży ogrodowych to od 4-12 barów.

Końcówki do węża ogrodowegoWąż ogrodowy działa dużo wydajniej jeśli w zestawie kupisz kilka kompatybilnych akcesoriów, które można wymiennie zamocować. Regulowana dysza, przymocowana do węża będzie wygodnym sposobem kontrolowania przepływu i dystrybucji strumienia oraz oszczędzania wody. W asortymencie akcesoriów dostępne są także pistolety z opcją zmiany strumienia, do podlewania roślin z różną siłą. W dobrych sklepach można znaleźć również rozdzielacz, który umieszcza się w punkcie wodnym. Pozwala podłączyć aż cztery węże ogrodowe przeznaczone do różnych zastosowań . Do węża można też podłączyć zraszacze.

 

Artykuł sponsorowany

 

© Copyright Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl - dobre-maszyny-rolnicze.pl. | All Rights Reserved.
Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl nie odpowiada za informacje zamieszczone w serwisie.
Zamieszczone na stronach serwisu informacje o towarach i usługach nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 w związku z art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego.