MASZYNY ROLNICZE

GREAT PLAINS PREZENTUJE NOWY ZASIĘG X-PRESS

Nowy model X-Press firmy Great Plains dostępny jako jednostka zawieszana (na zdjęciu) oraz jako jednostka zaczepiana w wielu szerokościach roboczych.Oprócz zmiany koloru z pomarańczowego Simby na zielony Great Plains, zmiany w serii bron talerzowych obejmują zabezpieczenia. W miejsce sworzni pojawiło się zabezpieczenie sprężynowe, zmiany dotyczą także ustawień kąta pracy talerzy. Kompaktowa brona talerzowa X-Press jest niemal taka sama, jak w pierwszych modelach, które opuściły linię produkcyjną ponad 10 lat temu.

W tym czasie X-Press ustabilizowało swoją pozycję jako jedno z najpopularniejszych narzędzi rolniczych tego typu w Wielkiej Brytanii, Europie i w innych częściach świata.

Idąc za tym sukcesem, firma Great Plains chce rozszerzyć grupę użytkowników X-Press i zapowiada wprowadzenie nowej generacji modeli X-Press.

Nowy asortyment sprzętu X-Press będzie ściśle odzwierciedlać zakres szerokości roboczych dostępnych w istniejących obecnie modelach zawieszanych i zaczepianych.
Jego podstawowy program integracji szybkich i płytkich upraw przy użyciu dwóch rzędów płyt skonsolidowanych na wałku zamontowanym z tyłu również pozostaje w zasadzie taki sam, ale w tej podstawowej konfiguracji wprowadziliśmy istotne zmiany i udoskonalenia.

Najbardziej oczywista różnica między starymi i nowymi modelami to nowe podwozie.
Linie są znacznie czystsze, a kąty ustąpiły miejsca łagodnym łukom.
Ale oprócz zmian estetycznych, podwozie zostało przeprojektowane w taki sposób, aby pomieścić szereg nowych opcji bez zmiany odległości między zestawami talerzy na tylnej belce. Rozwiązanie to okazało się hitem w istniejących modelach.

Na razie dostępne są tylko większe, 8- i 10-metrowe, modele zaczepiane w ramach istniejącej oferty; wszystkie nowe zaczepiane jednostki X-press oferują teraz możliwość poziomowania wózka.
Pozwala to efektywniej przesuwać glebę pod tylny wałek, tworząc lepszą bruzdę i lepiej przygotowując glebę do siewu. Jest to szczególnie przydatne przy uprawach opartych na uprawie płużnej. Poziomowanie wózka na montowanych jednostkach można regulować ręcznie.
Regulowanie hydrauliczne z kabiny traktora będzie dostępne jako opcja w zaczepianych jednostkach.

Regulacja głębokości została zmieniona, aby dostosować ustawienia X-Press do innych maszyn.
Zaciski dystansowe dają większe możliwości kontroli głębokości i dokładniejszą kontrolę ustawień głębokości, a co za tym idzie dokładniejszą, szybszą i łatwiejszą regulację przez operatora.

Opcje ustawiania kąta pracy talerzy to największa zaleta X-Press.
Podobnie jak obecne, nowe modele oferują wybór między trzema stałymi ustawieniami a w pełni płynną regulacją między 0° i 25° – rzeczywista elastyczność zależy od założonego stopnia ingerencji talerzy w glebę. Jednak najważniejszą różnicą jest sposób działania ustawienia kąta pracy talerzy.
Obecnie można to zrobić ręcznie za pomocą prostego systemu śrub rzymskich, w nowej serii X-Press będzie również możliwość łatwego i wygodnego hydraulicznego sterowania i regulacji kąta w zaciszu kabiny ciągnika.

Zwiększyła się również możliwość wyboru rodzajów talerzy. Wybór dysków karbowanych lub SoilRazor (obydwa dostępne o średnicach 508 m lub 560 mm) został rozszerzony o łopatki Turbo i talerze Samurai.

Talerze Samurai, zaprojektowane w taki sposób, aby siekanie było jeszcze bardziej agresywne niż w przypadku dysków SoilRazors, zostaną docenione zwłaszcza przez tych użytkowników, którzy mają do czynienia z naprawdę trudną glebą, na przykład po uprawach kukurydzy. Wielkość łopatek to również 508 mm lub 560 mm.

Łopatki Turbo są przeznaczone do zastosowań, w których wymagana jest minimalna ingerencja. Podobnie jak talerze w nowym siewniku Saxon Great Plains, te mają profil fal kątowych lub lejka. Lejki są wsuwane do gleby prostopadle, aby zapewnić maksymalną wydajność cięcia bez dodatkowego docisku. Te same lejki są wysuwane z gleby równolegle, aby zwiększyć pulchność. Łopatki Turbo o średnicy 515 mm będą dostępne dla wszystkich modeli X-Press, montowanych i przyłączanych, o ograniczonym przechyle dysków.

Dwa rzędy talerzy w dalszym ciągu będą pojedynczo montowane na jednostkach talerzowych Great Plains ProActive, które w przypadku przesunięcia o 120 mm zapewniają ochronę przed uszkodzeniem przez kamienie przy utrzymaniu stałej głębokości i dużej szybkości.

Z wyjątkiem modeli dopasowanych do łopatek Turbo, odległość między dyskami wynosi 250 mm w obu rzędach, co daje odległość między rzędami i odległość między dyskami w sieci równą 125 mm.

W nowej serii X-Press dodano również owiewki boczne, przeznaczone dla użytkowników, którzy pracują na glebach lżejszych i chcą ograniczyć rozrzut gleby z talerzy. Owiewki boczne są dostępne dla wszystkich maszyn z wyjątkiem maszyn z łopatkami Turbo.

Główne zastosowania nowych modeli przewidziane są dla zredukowanych systemów upraw — uprawa i orka. Dostępny z talerzami Turbo lub z konwencjonalnymi karbowanymi łopatkami z pełną regulacją kąta pracy talerzy nowy X-Press zapewnia większą elastyczność usuwania chwastów.

Uniwersalność brony dla obu rodzajów uprawy, konwencjonalnej i uproszczonej, zapewniona jest tak jak dotychczas dzięki możliwości zagregatowania z przodu maszyny belki ST. Ten zestaw narzędzi przekształca X-Press w jednoprzejazdowy kultywator, który może uprawiać glebę, redukując zagęszczenia spowodowane zbiorami do głębokości 250 mm.

Nowe montowane modele X-Press są dostępne w szerokościach roboczych 2,5; 3, 3,5 i 4 m; w przypadku jednostek zaczepianych: o szerokościach 4, 5, 6, 7, 8 i 10 m. W zależności od specyfikacji i szerokości roboczej wymagania dotyczące zakresu mocy maszyn zawieszanych (bez belki ST) od około 70 KM do 180 KM i od 140 KM do 480 KM dla modeli zaczepianych.

Dostępność i ceny urządzeń zostaną wkrótce ogłoszone. Firma Great Plains zastrzega, że ceny będą konkurencyjne w stosunku do cen maszyn o podobnych parametrach.


 

 

 

 

 

© Copyright Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl - dobre-maszyny-rolnicze.pl. | All Rights Reserved.
Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl nie odpowiada za informacje zamieszczone w serwisie.
Zamieszczone na stronach serwisu informacje o towarach i usługach nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 w związku z art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego.