MASZYNY ROLNICZE

Finansowanie sprzętu rolniczego

 Rozwój gospodarstwa rolnego wymaga dość dużych nakładów pieniężnych, szczególnie na potrzebny sprzęt. Trudno jest kupić go za jednym razem albo na początku swojej działalności. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem może więc okazać się leasing maszyn rolniczych.

Kto może skorzystać z takiej formy finansowania maszyn?

Leasing maszyn jest korzystną formą finansowania sprzętu rolniczego, dlatego, że jest dobrą alternatywą np. dla kredytu bankowego. Jest to rozwiązanie zarówno dla osób, które gospodarstwo prowadzą już od wielu lat, jak i dla tych rolników, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność. Wymogiem banku jest zazwyczaj:
- 6 miesięcy historii działalności,
- 3 miesiące prowadzenia produkcji rolnej.
Aby skorzystać z leasingu, trzeba zaś spełnić kilka nieskomplikowanych kryteriów formalnych (np. brak zadłużenia wobec budżetu państwa: opłacony podatek i składki KRUS; określenie liczby rat leasingowych). Leasing operacyjny będzie świetnym rozwiązaniem dla rolników, którzy będą brać go pierwszy raz, są czynnymi płatnikami VAT, a ich gospodarstwo nie posiada żadnych strat podatkowych. Tego rodzaju finansowanie sprzętu będzie zaś szczególnie opłacalne dla osób:
- chcących sfinansować niezbędne im maszyny rolnicze, bo ich koszta amortyzują się w okresie 2-3 lat,
- zawierających umowę leasingową na dłuższy okres,
- wybierających sprzęt o wysokiej wartości, bo cała jego wartość ujmuje się we wszystkich ustalonych ratach,
- chcących mieć możliwość naliczenia VAT (od całej wartości przedmiotu leasingu) oraz odsetek, już w czasie pierwszego miesiąca umowy.

Korzyści ekonomiczne płynące z leasingu

Można tutaj wymienić kilka naprawdę znaczących korzyści. Będą to:
- Naliczany VAT zawsze obniża podatek należny (a limit odpisu podatku VAT w przypadku maszyn rolniczych wynosi maksymalnie 12 tys. złotych).
- Kosztami prowadzonej działalności (czyli uzyskania przychodu) są opłaty leasingowe. W leasingu operacyjnym będą składać się na nie: opłata wstępna, cena leasingowanej maszyny, raty miesięczne i podatek VAT (który naliczony jest przy płatności rat leasingowych oraz opłaty inicjalnej). Co ważne, tutaj dwukrotnie odlicza się VAT (od wpłaty inicjalnej i rat leasingowych, ale też od sumy za jaką odkupuje się maszynę). Dzieje się tak, ponieważ użytkowanie maszyny jest krótsze niż czas jej pełnej amortyzacji.
- W leasingu operacyjnym raty kapitałową i odsetkową (czyli łączną ratę leasingową) wlicza się w koszty prowadzonej działalności. Nie robi się tutaj odpisów amortyzacyjnych (jest to zadanie leasingodawcy). W leasingu finansowym maszynę zalicza się zaś do majątku rolnika, dlatego to do jego zadań należy dokonanie odpisów amortyzacyjnych.
Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że w warunkiem uzyskania pożyczki leasingowej na maszyny rolnicze jest zabezpieczenie (np. zastaw rejestrowy maszyny, cesja z ubezpieczenia na rzecz firmy leasingowej albo dotacja obsługiwana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy inną jednostkę publiczną udzielającą środków unijnych).
Źródło www.cls.pl

 

© Copyright Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl - dobre-maszyny-rolnicze.pl. | All Rights Reserved.
Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl nie odpowiada za informacje zamieszczone w serwisie.
Zamieszczone na stronach serwisu informacje o towarach i usługach nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 w związku z art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego.