MASZYNY ROLNICZE

Jakie maszyny przydadzą się w gospodarstwie rolnym? Najważniejsze informacje

adobestock_226836606
Jednym z najważniejszych elementów w gospodarstwie rolnym, poza ludźmi, są wszelkiego rodzaju maszyny. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi praca przebiega o wiele sprawniej, a w wielu przypadkach nie byłaby bez niego w ogóle możliwa. Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór urządzeń rolniczych, w tym pojazdów mechanicznych, które przydadzą się w gospodarstwie. Wyjaśniamy, na co zwrócić szczególną uwagę i o czym pamiętać przy ich wyborze!

Jakie maszyny przydadzą się w gospodarstwie rolnym? 

W obecnych czasach gospodarstwa rolne funkcjonują na nieco innych zasadach niż jeszcze kilka dekad temu. Od lat rolnicy z sukcesami korzystają z dostępnych możliwości technologicznych, w tym z nowoczesnego sprzętu, który poprawia wydajność i tym samym rezultaty codziennej pracy. W związku z tym warto zainwestować we właściwy sprzęt rolniczy, ponieważ mamy wówczas gwarancję zwrotu, i to z nawiązką. 

Czym jest gospodarstwo rolne?

Zgodnie z ogólnie przyjętą definicją, przez gospodarstwo rolne należy rozumieć wszelkie grunty rolne, razem z gruntami leśnymi, budynkami albo ich częścią, urządzeniami oraz inwentarzem. Warunkiem koniecznym jest to, aby wszystkie te elementy stanowiły lub mogły stanowić zorganizowaną całość gospodarczą. Mamy tutaj do czynienia nie tylko z rzeczami materialnymi, ale też wszystkimi prawami, które są ściśle powiązane z prowadzeniem takiego gospodarstwa. Co ważne, za gospodarstwo rolne zgodnie z przepisami, uważa się obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, które znajdują się w posiadaniu lub są własnością osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. 

Nowoczesne gospodarstwo rolne – co trzeba wiedzieć?

Widzimy więc, że przygodę z rolnictwem można zacząć od niewielkiego kawałka ziemi, a następnie stopniowo rozwijać swoją działalność. W Polsce funkcjonuje mnóstwo małych gospodarstw rolnych, które na co dzień opierają się głównie na pracy właścicieli lub najbliższych współpracowników. Niezależnie jednak od wielkości konkretnego gospodarstwa nie obejdzie się bez odpowiedniego zaplecza sprzętowego, tym bardziej jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i wysokiej efektywności. Pług 2-skibowy, kopaczka konna – jeśli ktoś uprawia rolę na własny użytek, może korzystać z prostych narzędzi, ale w przypadku większej skali działalności niezbędne są już o wiele nowocześniejsze maszyny niż wspomniany pług, kopaczka konna, a nawet wykorzystywany w różnych branżach Unimog

Najważniejsze maszyny na roli 

Jeśli jednak zależy nam na prowadzeniu nowoczesnego gospodarstwa rolnego, niezbędne jest zaopatrzenie się w podstawową maszynę, a więc ciągnik rolniczy, a wielu przypadkach też kombajn. Ponadto konieczny może okazać się także zakup maszyn do mielenia zboża, agregatów, rozsiewaczy do nawozów, opryskiwaczy, siewników pneumatycznych oraz mechanicznych, przyczep czy glebogryzarek. Każde z urządzeń wymaga też odpowiednich akcesoriów, dzięki którym może w pełni wykorzystać swoje możliwości. 

Gdzie kupić sprzęt do gospodarstwa? 

Wielu właścicieli gospodarstw rolnych zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem jest zakup, czy wypożyczenie maszyn. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie jednak indywidualnie, ponieważ jest to uzależnione od osobistych potrzeb i możliwości, w tym przede wszystkim finansowych. Jeśli z danych urządzeń korzysta się sporadycznie, z pewnością lepszym wyjściem będzie ich wynajęcie, oczywiście na dogodnych dla obu stron warunkach. W przypadku tańszych i potrzebnych na co dzień maszyn warto rozważyć ich zakup, co w dłuższej perspektywie może okazać się o wiele korzystniejsze. 
 

© Copyright Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl - dobre-maszyny-rolnicze.pl. | All Rights Reserved.
Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl nie odpowiada za informacje zamieszczone w serwisie.
Zamieszczone na stronach serwisu informacje o towarach i usługach nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 w związku z art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego.