MASZYNY ROLNICZE

Drony w rolnictwie – inauguracja

Polska będzie jednym z pierwszych krajów w Europie, który wdroży na szeroką skalę technologię oprysku z dronów. Dzięki precyzyjnemu opryskowi tylko wybranych, potrzebnych miejsc możliwe będzie ograniczenie ilości środków ochrony roślin i nawozów oraz uniknięcie niszczenia upraw. W spotkaniu w Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Przybroda Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podczas którego odbyła inauguracyjna sesja demonstracyjna nowego drona opryskowego, wziął udział sekretarz stanu Lech Kołakowski.

foto główne

Inauguracja pracy drona rolniczego

Inauguracyjna sesja demonstracyjna nowego drona opryskowego ABZ Innovation L10 odbyła się 1 czerwca 2023 r. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich kluczowych instytucji odpowiedzialnych w kraju za umożliwienie wprowadzenia nowej technologii do powszechnego użycia oraz zastosowania dronów rolniczych jako precyzyjnych maszyn do aplikacji środków ochrony roślin i nawozów.

Obecni byli wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski, przedstawiciele Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a także dystrybutorzy ciężkiego sprzętu rolniczego, producenci  środków ochrony roślin i nawozów, rolnicy i przedstawiciele branży dronowej. Dzięki temu możliwa była szeroka dyskusja nad zakresem i sposobami wdrożeń tej nowej technologii.

Badania wdrożeniowe

Podczas sesji demonstracyjnej rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz oraz prezes zarządu aeroMind Justyna Siekierczak uroczyście podpisali umowę o współpracy, w ramach której istotną rolę odegrają badania naukowo-wdrożeniowe.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu dysponuje potencjałem doświadczonej kadry naukowej oraz nowoczesnej bazy naukowo-dydaktycznej, w tym jedenastoma gospodarstwami doświadczalnymi na powierzchni ponad 15 tys. ha., m.in. w zakresie sadownictwa, roślin zbożowych, oleistych i warzyw.

Cele stosowania dronów rolniczych

Wraz z postępem technologicznym rosną możliwości w branży rolniczej. Dzięki wprowadzeniu dronów rolnicy mogą przenieść rolnictwo precyzyjne na wyższy poziom. Głównym celem jest zwiększenie wydajności i produktywności operacji rolniczych, przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko.

Drony rolnicze wykorzystują informacje o poziomie wegetacji roślin, oparte na danych z kamer multispektralnych do identyfikacji obszarów, które wymagają większej uwagi.

Oprysk z drona pomaga rolnikom zmniejszyć zużycie wody i nawozów. Ponadto rolnictwo precyzyjne pomaga rolnikom zwiększać plony, zapewniając informacje na temat najlepszych praktyk dla ich upraw.

 

Zdjęcia (5)

 

© Copyright Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl - dobre-maszyny-rolnicze.pl. | All Rights Reserved.
Serwis dobre-maszyny-rolnicze.pl nie odpowiada za informacje zamieszczone w serwisie.
Zamieszczone na stronach serwisu informacje o towarach i usługach nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 § 1 w związku z art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego.